Jak jsem se stal motorkářem

30. června 2009 v 10:17 | Kocour |  MOTORKY
Na této motorce jsem v roce 2009 najel okolo 4000 km
MZ 150 ETZ moje předchozí motorka :
JAWA Pionýr 555, 1958, moje první motorka :
Jedna z mých motorek ČZ 175 Sport, foto z roku 1965:

V úvodu podotýkám, že jsem ročník 1943. Od svého mládí až asi do 30ti let věku jsem vystřídal řadu motocyklů, samozřejmě naší výroby jiné snad kromě východoněmecké MZ se zde ani normálním způsobem nedaly sehnat, možná v Tuzexu. Pokud mladší ročníky nevědí co to byl Tuzex, zeptejte se svých dědečků nebo babiček, vysvětlí vám to.

Jezdit jsem začal v roce 1958 na legendárním Pionýru, následoval moped Stadion potom ČZ 150C,ČZ Sport 175, JAWA 250. Měl jsem i přívěsný vozík za motorku PAV, se kterým jsme jezdili stanovat.
Jezdil jsem s přestávkami asi do roku 1973. Podle mého odhadu jsem najezdil na motorkách asi 50.000 kilometrů. V té době ovšem existovalo jen minimum automobilů a na motorce se jezdilo všude. Jezdil jsem do práce, za sportem a to často i v zimě.V zimě jsem jezdil zejména na letiště, kam jiné spojení nebylo, kde jsem se věnoval létání na větroních.

První auto jsem měl v roce 1967 a pro ilustraci mohu uvést, že provoz na silnicích v té době byl tak malý, že auta stejné barvy se zdravila blikáním reflektorů. Manželka mi vždy nadávala, měli jsme zelené auto a zdravila mě auta šedivá, říkala "vidíš, zase jsi to auto neumyl," já ovšem zastával teorii, že auto které se často meje tak rezaví, což byl podstatný problém našich aut v té době. V té době již postupně docházelo k úbytku zájmu o mytocykly.

Prohřešky z mládí, zejména zimní jízdy na motorce, se v pozdnějším věku začaly projevovat bolestí kolen, která vykrystalizovalá tak, že v roce 2007 jsem se dobelhal ke svému doktorovi s myšlenkou, že má kolena vyšetří, případně mi pošle na odborné vyšetření k ortopedovi a zahájí nějaké léčení. Dopadlo to docela jinak, sdělil jsem doktorovi své potíže, on bez jakékoliv prohlídky napsal recept a zavolal dalšího pacienta. Vypadl jsem z ordinace, kde jsem si ani nemusel svléknout kalhoty a nevěřícně jsem zíral na recept, na kterám stálo - dvě francouzské hole.


Hole jsem sice vyfasoval, dokonce bez doplatku a zároveň jsem nakoupil různé masti na bolest kolen, doplňky stravy jako GS CONDRO. Výsledkem bylo, že jsem někdy chodil o holích někdy bez nich, ale s chozením na delší trasy byl konec. Rozhodl jsem se to řešit svým specifickým způsobem a sice, že si zakoupím motocykl a budu se pohybovat s jeho pomocí. Podotýkám, že mi bylo 64 let a manželka to konstatovala slovy "dědku, tobě asi sračkovatí mozek."

Začal jsem studovat inzeráty a hledal vhodnou motorku. Podařilo se mi objevit velmi zachovalou MZ 150 ETZ z roku 1991, která stála mnoho let ve stodole a byla vzhledově jako nová. Začal jsem, opět po více jak 30ti letech, jezdit a zjistil jsem, že jezdit na motorce se nezapomíná a to ani po tolika letech.

Motorka měla zajímavou závadu, vždy asi po ujetí 5-10ti kilometrů začala vynechávat až chcípla a ať jsem rozebral cokoliv, tak asi po 5ti minutách zase naskočila a to se stále dokola opakovalo. Dokonce jsem s tím měl jednu úsměvnou historku, kdy motorka opět chcípla v jedné malé vesnici před krámem, kde místní opilci popíjeli pivo a jak jsem později zjistil, tak jich každý měl ten den již asi hodně.

Opilci okamžitě rozhodli, že mi motorku opraví. Odložili piva a začali montovat, jeden rozebíral karburaci, druhý se hrabal v elektrice a třetí koukal do nádrže, zda tam je bezín. Piva sice odložili, ale hořicí cigarety ne, ten co koukal do nádrže měl cigaretu v puse, ten co montoval karburaci jí měl v ruce po které mu tekl benzín. Když jsem začal slušně protestovat, že si to opravím sám, nikdo se se mnou nebavil a pokračovali v montáři. Připadal jsem si jako v Hrabalově filmu Slavnosti sněženek, když Hanzlík pomáhal opravovat Trabanta se slovy "říkají, že jsem na Trabanty odborník.."

Vzdal jsem snahu "mechaniky" zastavit a začal preventivně hledat telefon na hasiče. Všechno ale dopadlo relativně dobře, u krámu zastavil bagr s velkou lžící, který řídil můj soused. Motorku jsme naložili na lžíci bagru, posbíral jsem rozebrané součástky, poděkoval "mechanikům" za jejich snahu a odjel domů na bagru. Bydlím na malé vesnici, takže si asi umíte představit tu ostudu, druhý den již celá vesnice věděla, že toho bláznivého dědka co jezdí na motorce musel přivést bagr.

Závadu jsem po nějaké době odstranil, příčina byla banální, MZ měly fajfku na svíčky, která obsahovala nějakou další elektroniku snad odrušovač nebo co to bylo. Prostě tuto originál fajfku jsem nahradil obyčejnou bakelitovou asi za 10 korun a bylo po závadě.

Takže jsem každý den, kdy bylo dobré počasí jezdil a trasy jsem stále prodlužoval. Začalo se mi to líbit. Na MZetě jsem najezdil za rok asi 2000 kilometrů, ale stále více jsem pokukoval po čoprech a vzpoměl si na své nesplněné přání z mládí - mít čtyřtaktní motorku, často se mi o tom i zdálo.

Začal jsem opět studovat inzeráty, ale tady se již zejména jednalo o otázku peněz vzhledem k mému důchodu. Nakonec jsem objevil kompromis - YAMAHA XV 125 VIRAGO, která vypadá jako velká motorka, dá se koupit za rozumnou cenu a říká se o ní, že je vhodná pro mladé holky nebo staré dědky, což je můj případ.

Když jsem se svojí myšlenkou koupit VIRAGO seznámil svojí manželku, reagovala slovy "tak si jí ty bláznivej dědku klidně kup a zab se na ní," myslela to samozřejmě v nadsázce ale když jsem motorku přivezl již nenadávala. Je to náhodou docela prýma babča. To bylo v roce 2008 a mě bylo 65 let. Do motorky jsem se zbláznil, stále jezdil a kochal se ale ne jako pan Hrušínský ve filmu Vesničko má středisková. Jezdím pomalu, kochám se okolní přírodou a projíždím místa, kam bych se s mými berličkami asi již nedostal.

Protože také mnoho volného času trávím na Internetu, objevil jsem partu motorkářů na www motorkáři.cz, kde se v roce 2008 začala dávat dohromady parta podobných dědků jako jsem já a následně vznikla parta Motodědků - motorkářů nad 60 let, která má již asi 25 členů a řadu čekatelů z řad mladších. Nejstaršímu je 70 let, jezdí na SUZUKI VZ 800 Marauder, jinak převažují choppery zejména XV 535 VIRAGA, někteří jezdí i na rychlých silničních motorkách a ve stáji je i jedna asi z největších motorek na světě HONDA Gold Wing.

Scházíme se na srazech, které se konají v různých částech republiky, pokud máte zájem mrkněte na http://motodedci.blogspot.com/ tam to uvidíte i s fotkami a komentáři. O tom, jak jsou někteří motodědci čiperní svědčí můj zážitek ze srazu v Hořovicích, na který přijel jeden člen z Prahy, kterému je 65 let na HONDĚ XL 600V Transalp a zahájil slovy, "tak chlapi kolik máte letos najeto, já 4000 km" podotýkám, že to bylo v červnu a na můj dotaz, jak zvládnul tolik najet mi sdělil "to máš tak, manželka mi třeba pošle koupit brambory k obědu, sednu na motorku, koupím brambory a řeknu si že se ještě trochu projedu. Jedu, jedu a najednou koukám, jsem v Německu. Vrátím se večer a manželka mi řekne - ten oběd máš studený." To je snad dobrý ilustrační příklad jak na tom někteří motodědci, jak si říkáme, jsou.

Abych to zkrátil, tak takhle nějak jsem se stal v mém věku motorkářem. Nyní opět studuji inzeráty a hledám solidní XV 535 VIRAGO, ale zatím to mé babče říkat nebudu, pokud seženu stejnou barvu, tak to stejně nepozná. Kdyby jste někdo o takové motorce za solidní cenu věděl, tak mi klidně napište, případně ji vyměním za XV125 a doplatím. Jo a ještě jednu věc, nemohu nikde sehnat šikovný držák, do kterého bych si na motorce dával hůl.

Na závěr bych chtěl uvést motto, které vymyslel náš člen motodědků s přezdívkou SKYAIR a které mě tak fascinovalo, že jej nemohu nepoužít :

Ledacos se dá koupit, něco se dá sehnat, občas i něco najít... dokonce někdy i něco dostat ...........

ale zařadit se mezi motorkáře nad 60 let ????

TOHO SE MUSÍ ČLOVĚK DOŽÍT
Já v roce v2012 :

Stal jsem se také členem tohoto mezinárodního společenství motorkářů :


Jsem zatím jediným členem z České republiky, v celé Evropě jsou kromě mě ještě dva. V roce 2010 jsem od prezidenta mather chapter obdržel návrh stát se regionálním prezidentem tohoto sdružení pro naši republiku.

V listopadu 2010 jsem byl z Velké Británie jmenován prezidentem R´tWR pro Českou republiku.

Pár fotek od přátel z Ride til we Rot:
Vnuk Adam, který chce být také motorkářem :

Moje nová strojovna zakoupena v říjnu 2009 v Německu za rozumnou (zimní) cenu - VIRAGO XV 535, 1994, následně jsem ale do ní musel investovat 7000 Kč k odstranění následně zjištěných nedostatků. Dneska již funguje jako švýcarské hodinky :
Vzhledem k mým pohybovým problémům jsem ji v září 2010 vylepšil o držák francouzské hole :
A přidal hodiny :

2011 Rokový koncert "Rock Kodiaka" Sluhy u Prahy, 2011 :

Rock Kodiaka 2012
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Viragodědek Viragodědek | 8. července 2009 v 18:54 | Reagovat

Jardo móóóc pěkně jsi to napsal. :D

2 DědaLebeda DědaLebeda | Web | 11. července 2009 v 1:36 | Reagovat

No tak to nemá chybu... a pak že důchodci se nudí - prdlajs. Tak si Kocoure \ Jardo \ užívej jak ryb tak motorky a nezapomeň povozit i Ramba.
---(.-§O)))   ,.DL. :-P

3 Lefice Lefice | E-mail | Web | 11. července 2009 v 14:01 | Reagovat

Úžasný, jako ve filmu  :D jo a na tu hůl na motorku, jestli jsi viděl seriál DR.House , tak tam měl držák na hůl  ;-)

4 DědaLebeda DědaLebeda | Web | 13. července 2009 v 13:36 | Reagovat

ÁÁÁÁÁÁÁÁÁ...co to vidí oči moje - tato krasavice tu minule nebyla, nebo už jsem byl tak ospalý, že jsem se nevšiml ???
---(:-§o)))   ,.DL. :-)

5 jirkanabasti jirkanabasti | E-mail | Web | 3. srpna 2009 v 21:04 | Reagovat

Hezký počteníčko,hezky udělaný stránky!!!

6 Witti Witti | E-mail | 6. srpna 2009 v 19:07 | Reagovat

Kocoure, moc pěkný počteníčko, jsem na to podobně akorát hůlku zatím nepotřebuju neb jsem o něco mladší a nemám tak schovívavou druhou polovičku. :-D

7 Patník Patník | E-mail | Web | 8. září 2009 v 18:58 | Reagovat

mz 150 je nej!!!!

8 pepánek pepánek | 30. října 2009 v 18:47 | Reagovat

Seš frajer, parádně se to čte díky.

9 Vašek Vašek | 4. prosince 2009 v 13:11 | Reagovat

Moc pěkně napsaný.Takovýho elánu a chuti do života by ti mohl leckdo mladší závidět.Přeju hodně zdraví a mnoho najetých kilometrů.

10 kulala kulala | E-mail | 5. ledna 2010 v 14:08 | Reagovat

Je to moc dobre napsane v tom mladi se skoro vidim pionyr CZ-velka kola hrazda parada. ahoj

11 franta novák franta novák | E-mail | 22. února 2010 v 20:12 | Reagovat

Ahoj ,tady Motodědek Franta
Máš hezké stránky.Také jsem vystřídal m noho dvoukolových krasavcú a dnes jsem skončil u Evropesnu ST 1100 Hondy.

Tak tobě a dalším pohodářům přeji krásnou sezonu a hlavně obě kola na zemí.

Motodědci z Kostelce n.Orlicí překládají akci na první týden v červnu do kempu v Českém Brodě.
Ahoj a sluníško !!!!!!!!!!!!! :-)

12 zdenek zdenek | E-mail | 21. září 2010 v 12:21 | Reagovat

ahoj,take jsem jezdil na srazy motodedku v KnO a zajimalo by mne jak jsi prisel k tomu tatoo australia?ja momentalne jsem v australii melbourne
Ahoj zdenek

13 Yveta Yveta | E-mail | 19. listopadu 2010 v 23:19 | Reagovat

Tož klobouk dolů, krásné počtení, nádherný elán, skvělá žena, krásný vnuk...moc pěkný život, tiše a mile závidím...a neuvěřitelné je, že kvůli Viraga jsem se dala na motorkáření ač jsem vo kousek mladší, tak vlastně na stará kolena, i když teď vlastně jezdím na něčem jiném :-) občas budu koukat, a ze srdce přeji jen tak dál:-)

14 mirek mirek | E-mail | 14. prosince 2010 v 20:05 | Reagovat

.......kolena se již asi nezlepší a tak ti přeji aby vydržela alespoň v takovém stavu  "do stovky" a ty mohl nasednout,ale také se sednout a prožít dalších pár pěkných zážitků..... :-)  :-)
         mirek

15 BenderShelia BenderShelia | E-mail | Web | 9. dubna 2012 v 4:50 | Reagovat

I opine that to receive the <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/personal-loans">personal loans</a> from creditors you must have a firm motivation. Nevertheless, once I have received a auto loan, just because I wanted to buy a bike.

16 Aphanius Aphanius | E-mail | 8. června 2013 v 8:01 | Reagovat

Kocoure, je to lepsi, nez spousta povidek valejicich se na pultech, nebo toulajicich se netem. Bezva zivy, ctivy, proste opravdicky, ale zadna nuda. Rad se sem budu vracet.
Aphanius (Baron Laffa von Barbagallo, cekajici).

17 Apollyon Apollyon | Web | 28. září 2016 v 8:14 | Reagovat

nebankovni pujcky ihned na ruku :D

18 Augustsoymn Augustsoymn | E-mail | Web | 16. února 2017 v 5:38 | Reagovat

android ice cream sandwich tablet  <a href=http://www.stesolid.cybersite.nu/>kopa stesolid pa natet</a>  od on sleeping pills

19 Peterdab Peterdab | E-mail | Web | 28. října 2017 v 12:12 | Reagovat

best non prescription male enhancement  <a href=http://blogscat.com/a/reductil/>http://blogscat.com/a/reductil/</a>  drug test for lsd

20 CarmenMib CarmenMib | E-mail | Web | 8. prosince 2017 v 5:50 | Reagovat

how much does a pharmacy tech make  <a href=http://stilnox.clubeo.com/>stilnox.clubeo.com</a>  palos health and fitness

21 Bernardbic Bernardbic | E-mail | Web | 14. března 2018 v 12:50 | Reagovat

functional medicine mark hyman  <a href=https://saxenda.1minutesite.co.uk>saxenda.1minutesite.co.uk</a>  east ann arbor health center

22 RobertSlifs RobertSlifs | E-mail | Web | 16. března 2018 v 20:28 | Reagovat

texas tech pharmacy prerequisites  <a href=http://blogscat.com/a/tramadol/>blogscat.com/a/tramadol/</a>  university of mississippi school of pharmacy

23 RobertSlifs RobertSlifs | E-mail | Web | 17. března 2018 v 22:51 | Reagovat

bayada home health care  <a href=http://zolpidem.alloforum.com>zolpidem.alloforum.com</a>  costco pharmacy san luis obispo

24 RobertSlifs RobertSlifs | E-mail | Web | 19. března 2018 v 15:42 | Reagovat

national academy of sports medicine reviews  <a href=https://saxenda.1minutesite.co.uk>saxenda.1minutesite.co.uk</a>  east valley internal medicine

25 ElliottFax ElliottFax | E-mail | Web | 5. května 2018 v 12:25 | Reagovat

doctor brownstein west bloomfield  http://modafinil.clubeo.com/  new prescription allergy medicine

26 StephenNaism StephenNaism | E-mail | 8. září 2018 v 9:27 | Reagovat

the doctors weight loss pills  https://www.smore.com/ewxsy-buy-qsymia-online-no-prescription  lindsay lohan drug addict

27 StephenNaism StephenNaism | E-mail | 9. září 2018 v 13:57 | Reagovat

sex pills for men at walmart  http://stilnox.forums-free.com/  health department austin tx

28 StephenNaism StephenNaism | E-mail | 13. září 2018 v 5:19 | Reagovat

doctor of physical therapy schools  http://blogscat.com/a/lorazepam  plants with medicinal properties

29 StephenNaism StephenNaism | E-mail | 17. září 2018 v 2:45 | Reagovat

apps for galaxy tablet  https://www.visualcv.com/qsymia  tooele county health department

30 StephenNaism StephenNaism | E-mail | 19. září 2018 v 23:13 | Reagovat

heroine the drug symptoms  http://stilnox.forum-prive.com/  asthma inhaler without prescription

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama