Hubnu, hubneš, hubneme aneb moje nadváhová anabáze.

26. srpna 2009 v 14:13 | Kocour |  Ostatní

Jsem něco jako pan Menšík, když humorně popisoval své problémy s nadváhou, sežeru buřta, který váží 10 deka, vlezu na váhu a mám o 15 deka více. Tak to je přesně můj případ.
hubnutí

Problémy s váhou nastaly, když jsem přestal aktivně sportovat. Ve 25 letech jsem skončil s aktivní jízdou na koni, které jsem se věnoval od svých 12ti let a přesedlal na sport, který mi již dlouho přitahoval, a tím bylo sportovní létání na větroních.

Tahání za knipl žádné kalorie nespotřebovávalo, jedl jsem stejně, ale výdej kalorií byl podstatně menší nežli při každodenních trénincích na koňském hřbetě. Začal jsem pomalu nabírat na váze. Pomalu to dospívalo do fáze, že jsem se skoro nevešel do letadla.

Nastalo období diet, hubnutí a to vždy s následným jojo efektem. Když jsem zhubnul 5 kilo postupně následně přibral kil sedm a tak to stále postupovalo, až jsem překročil magických 100 kilo, které někdo považuje za imaginární hranici mezi člověkem a prasetem.

Držel jsem snad všechny diety na hubnutí které existují i neexistují, protože časem jsem si začal vymýšlet diety vlastní, například hubnutí s dělenou stravou jsem realizoval v době kdy paní Kořínková neměla ani pojetí o tom, že bude psát knihy o tomto způsobu hubnutí. Dokonce jsem se i stal agentem Herbalife a to proto, abych získal balení pro sebe za režijní cenu. Zhubnout umím a zhubnul jsem skoro pokaždé, ale udržet si sníženou vánu tak to neumím.

Tělo, alespoň to moje, je tak rafinovaný orgán, že když například nedostane delší dobu potravu, okamžitě začne vše, co získá ukládat na tuky a zase naopak, dostává li stravu pravidelně a samozřejmě ve správném složení a množství, vyhodnotí situaci a na tuky nic neukládá. Tam někde uvnitř těla je podle mě takový malinký človíček komputeríček, který stále vyhodnocuje způsob a množství přijímané potravy a rozhoduje o tom co s ní, jestli zakládat na tuky na zlé časy, nebo zvětšovat svalovou hmotu, nebo tuky odbourávat a hubnout a ten můj je vzhledem k mé nadváze pěkný parchant.

Z prostředků na hubnutí, teda těch "zaručených" se stal perfektní byznys, v podstatě malé průmyslové odvětví velmi dobře prosperující, které stále nachází svoji cílovou skupinu, tedy těch kteří věří tomu, že zhubnou a při tom se budou cpát stejně jako předtím. Stačí prohlížet reklamy tohoto typu v médiích, kdy při použití tohoto prostředku "zaručujeme, že zhubnete xx kilo za první měsíc…" a přitom se většinou jedná o doplňky stravy a lapidárně se dá říci "když chceš zhubnout tak nežer", toto je samozřejmě myšleno v nadsázce protože jedinou cestou ke zhubnutí je změna stravovacích návyků což sice dobře vím, ale nehubnu.

Existoval jednou v médiích inzerát, "zaručený prostředek na hubnutí zašlete 20 korun v obálce", za tu dvacku dostal každý dopis s řešením, bylo tam napsáno jediné slovo "nežer". Bylo to vtipné a chytré, protože pro 20 korun autora inzerátu nikdo žalovat nebude a on si mohl přijít na pěkné prachy.

Osobně se domnívám, že nejpodstatnějším je vždy správná motivace, bez které nemá cenu ani začínat a to platí i pro jiné oblasti. Já jsem se například mnohokrát neúspěšně pokoušel přestat kouřit, a když mi před 4 roky hrozilo uříznutí prstů na noze přestal jsem okamžitě, byla to prostě ta nejlepší možná motivace. Nikdy již kouřit nezačnu, ale faktem je, že bych v některých situacích kouřil až bych brečel. Z dietami na hubnutí je to stejné, bez motivace úspěch nebude.

Dobrý způsob motivace na hubnutí jsme kdysi vymysleli v práci, kde vzhledem k sedavému zaměstnání jsme měli nadváhu nebo s ní bojovali všichni. Do akce hubnutí se nás přihlásilo asi 15 s následujícími pravidly, akce bude trvat půl roku, každý měsíc dá každý účastník z výplaty 500 korun do společného fondu. Vždy jedenkrát v měsící v přesně stanovenou hodinu bude prováděno vážení všech účastníků s tím, že vždy 3 s největším úbytkem na váze obdrží finanční odměnu ze zmíněného fondu, několik dalších v pořadí nemusí platit měsíční příspěvek a největší odměnu získá ten kdo za půl roku bude mít úbytek na váze největší.

Zahájení akce bylo provedeno velmi bombasticky, byl zamluven salonek v restauraci, kde vyhlášenou specialitou byla kachna. Do salonku byla přinesena váha a byl přítomen fotograf. Vážení a zároveň fotografování každého bylo prováděno po večeři, na kterou byla stanovena doba jedné hodiny. Každý dostal polovinu kachny, mimochodem do dneška jsem lepší nejedl, na stole byly mísy knedlíků a mísy z několika druhy zelí. Jako předkrm byly na stole misky se škvarkovou pomazánkou a chléb. Piva mohl každý vypít tolik kolik v určené době na večeři vypít zvládnul. Po této "poslední žranici" byl každý zvážen, váha zapsána do knihy soutěže a zároveň byl každý vyfotografován.

Abych to zkrátil, vyžral jsem skoro všechny měsíční hlavní ceny, včetně odměny za celou soutěž, bylo to docela hodně peněz. Zhubnul jsem celkově o 22 kg a následovalo to co po každém mém hubnutí, postupně jsem se vracel na svoji původní váhu až jsem ji překročil o dalších asi 8 kilo. Motivace na zhubnutí byla správná, ale motivace na trvalou změnu stravovacích náviků holt chyběla. Můj největší problém je v tom, že pokud se nevidím v zrcadle nebo na fotografii tak nemám dojem, že jsem tlustý. Nemám rád zrcadla a fotografování.

Snažím se najít nějakou vhodnou silnou motivaci ale zatím se mi nedaří, ona dobrá motivace ve věku 66 let je z mého pohledu docela problém. Třeba mi někdo dobře poradí.

Kocour


S partou motorkářů nad 60 let u našeho hobby
na ranči

PS Následný dodatek :

mám nový "hit" na hubnutí, který jsem doposud neznal a proto se chci s Vámi o něj podělit. Poradila mi to jedna má bývalá kamarádka a jmenuje se to "derivační koupele". Zadejte si ten název v internetovém prohlížeči a dozvíte se více a já to nemusím zde složitě popisovat. Je to něco na způsob jak říkal Pepíno v Postřižinách:"Omývat přirození vlažnó vodó".

Napřed jsem se tomu smál, ale přesto jsem to začal zkoušet.... nechci to zakřiknout ale možná že to funguje.

Po delší době používání mohu konstatovat, že ani tento "zázrak" nefunguje, na mě alespoň ne.


Před týdnem jsem byl u lékaře ortopeda, který mi poradil podle něj ten nejlepší způsob jak hubnout - jíst šest krát denně šest soust. Nyní mám ale problém s tím co je jedno sousto, pokud by to bylo množství jídla které dokážu nacpat do pusy najednou - tak to by bylo asi tak 6x denně 12 knedlíků a to je asi blbost. Co je jedno sousto ....??červen 2010 - Pozor, mám další nový hit na hubnutí a tím jsou ještěrčí sliny :

"Jedná se o hormon, který se získává ze slin korovce jedovatého. Původ léku je zajímavý, účinnou složku našli vědci v samotné přírodě. Objevili živočicha, jehož sliny obsahují bílkovinu velmi podobnou lidskému hormonu GLP-1.Jedná se o korovce jedovatého, který je největším chráněným ještěrem žijícím v USA měřícím od 38 do 58 centimetrů. Obývá pouštní oblasti jihozápadu Mexika a USA. Nejvíce se mu zalíbilo v Arizoně na jihozápadě USA. .."

Bohužel se to aplikuje injekcí a dvakrát denně si musím píchnout injekci. Funguje to tak, že dochází k poklesu chutě na jídlo a má to i vliv na hladinu cukru v krvi. Používá se to při léčbě diabetu druhého stupně. Bližší informace, ale jen v angličtině jsou zde "http://www.byetta.com/Pages/index.aspx

O výsledcích budu průběžně informovat.
Takhle ta ještěrka vypadá :
ještěrka

Září 2010

tři měsíce si píchám ráno a večer před jídlem injekci "ještěrčí sliny", největší problém pro mě, který omdléval když viděl injekci, jsem překonal, zejména tedy počáteční problémy jako třeba, že jsem ohnul jehlu, nebo že jsem si místo do břicha píchnul injekci do dlaně.

Až po měsíci jsem zjistil, že jehla se má měnit po každém píchnutí což je samozřejmě přehnané, ale já jí neměnil ani po měsíci a píchání s tupou, ohnutou jehlou mi vhánělo slzy do očí a připomínalo mi starověké mučení.

Ale abych se mnoho nevykecával, tak k samotnému účinku. Zhubnul jsem asi 4 kila, což není mnoho ale přece jenom nějaký úspěch to je. Jím naposledy okolo 17.00 hodin a je fakt, že večer většinou již nemám hlad. Mám další dávku na 3 měsíce tak zase po nějakém čase budu referovat.

Omlouvám se za případné překlepy, které jsem přehlédl.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Pájka Pájka | Web | 26. srpna 2009 v 14:48 | Reagovat

motivace pro mě je, že zdravý jídelníček = zdrává já. nechci mít cukrovku nebo nějakou další z podobných civilizačních chorob postihující převážně tlusté lidi. hubnu hlavně sportem, obvzlášť během, který mě baví, takže spojím příjemné s užitečným. a je radost koukat se na výsledky a postupně se dopracovávat k ideálu. nehledě na to, že sport uvolňuje endorfiny a člověk je po určité době šťastný a pocit, že pro sebe něco dělám je skvělý. a další motivací mi je hezké oblečení, které prodávají na každém kroku, které si ale mohou dovolit jen ti "vyvolení" :-)

2 Blondie Blondie | Web | 26. srpna 2009 v 14:59 | Reagovat

Ten poslední odstavec :) není to pravda .. nejlepší motivace je, když vidíš výsledky, ale ty výsledky nevidíš jen ty, ale i ostatní. Bohužel mě se vůbec nedaří :( Jiank v celku hezkej blog ;-)

3 Lucka Lucka | Web | 5. září 2009 v 11:37 | Reagovat

Páni, jak by sis rozuměl s mojí drahou polovičkou! Jako by to psal on! Jen on se už na ten boj zřejmě vykašlal úplně... :-?

4 Ella Ella | Web | 26. září 2009 v 17:48 | Reagovat

Divný :-!  [:tired:]  ???  :-?  :-x

5 Kavec Kavec | 1. října 2009 v 19:34 | Reagovat

Pěkné,vím o čem píšeš :-)

6 motobaba motobaba | 29. října 2009 v 17:06 | Reagovat

;-) Taky ráda baštím a taky s tím zápasím, skoro vždycky zvítězí duch nad hmotou ;-) Nejím po 17. hod. - s vyjímkou zeleniny, k obědu poloviční porce, nic sladkého - není pro mě problém, nemám ráda. Občas si zahřeším, abych se z toho nezvencla  :-D Jo jo, dobré žrasko, to je věc  :-P

7 Zuzka Zuzka | Web | 6. prosince 2009 v 9:05 | Reagovat

Pěkný článek, ale s motivací asi neporadím. Já se pokouším zhubnout pořád dokola (zhubnu - naberu), motivace je prostě že "už nechci být tlustá" ;-)

8 Illetes Illetes | 3. září 2010 v 23:41 | Reagovat

Já jsem se hezky při čtení bavila, až do momentu, kdy se tam objevily ty stravovací "náviky"... to jsem zaslzela... ať nežeru... ale chtělo by to změnit stravovací návyky...

9 Kačka Kačka | 1. března 2011 v 19:13 | Reagovat

Kocoure, ty seš číslo !!! :-)

10 Kamil Kamil | Web | 1. listopadu 2011 v 23:17 | Reagovat

Zajimavy textik :-)

11 Bartholomew Bartholomew | E-mail | Web | 29. června 2012 v 10:56 | Reagovat

A hele, to je nařez

12 René René | Web | 22. května 2013 v 10:12 | Reagovat

Zajímavé.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama